Am învins campioana

Email Imprimare PDF

În fața unei săli arhipline, cu inimă mare, nepierzând speranța pentru nicio clipă am învins campioana.

Luni seara, în etapa a 24-a a Ligii Naționale, HC Odorhei a întâlnit medaliata cu aur a ediției trecute, Dinamo București.

Băieții noștri au început excelent, au luat inițiativa, au dat gol după gol, având un avantaj permanent de 1-2 goluri. În minutul 22 cei din Capitală au egalat pentru prima oară, preluând și conducerea. Însă scorul la pauză a fost în favoarea noastră, 14-13.

În partea secundă Dinamo a început mai bine, în timp ce noi am alergat după rezultat până în minutul 49. Nu ne-am dat bătuți, în ultimele minute am avut un finiș puternic.

Maksim Baranau a transformat cu siguranță aruncările de la șapte metri, Cristian Ghiță a marcat în momentele cheie, iar  sfârșitul i-a aparținut lui Vitaly Komogorov. Am întors rezultatul din nou, am câștigat la trei goluri. Am obținut un succes mare, ceea ce ne poate da un impuls pentru play-off.

Prin această cale echipa mulțumește publicului minunat pentru suportul de pe tot parcursul meciului.

Din sezonul regulat mai sunt două etape.

Liga Națională, etapa a 24-a:

HC Odorhei–Dinamo București 30–27 (14–13)
Marcatori: Komogorov 8, Baranau 7, Ghiță 6, Szász, Tálas 3-3, Peric, Kuzmanoski, Onyejekwe 1-1.
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 3/2.
Eliminări: 4x2-5x2 min.